-
Spiller pols i Operaen
mandag 21.05 - 12:32 -
Hallingdans møter kung fu
mandag 21.05 - 10:32 -
FolkOrg hyllet Sven Nyhus
mandag 21.05 - 10:51 -
Osterøy Spel- og Dansarlag – Eit plateaktuelt og særs aktivt lokallag
fredag 18.05 - 08:10 -
Hallingdans på elefantryggen
fredag 18.05 - 10:23
Økland og Apeland
Lysøen - hommage á Ole Bull
Nils Økland / Sigbjørn Apeland:
Lysøen - hommage to Ole Bull (ECM)
Nils Økland: fiolin, hardingfele; Sigbjørn Apeland: piano, harmonium
I årevis har Nils Økland og Sigbjørn Apelandutforsket Bulls musikalske landskap med et åpent sinn, og funnet inspirasjon til å utvikle egne idéer.
- Albumet presenterer delvis våre egne arrangementer og improvisasjoner basert på musikk vi vet at Bull fremførte, og delvis komposisjoner inspirert av Ole Bull. Fokus her er ikke på det virtuose, som mange forbinder med Bull, men mer på det melodiske og kontemplative, heter det i en pressemelding i forkant av plateslippet.
Økland og Apeland har jobbet sammen i flere tiår med prosjekter i grenseland mellom folkemusikk, kunstmusikk og improvisasjonsmusikk. Øklands første plate for ECM, “Monograph”, fikk svært gode kritikker da den kom i 2009. Sigbjørn Apeland har deltatt på et femtitalls plateinnspillinger, og slapp tidligere i år sin aller første plate i eget navn: “Glossolalia” på det vesle, norske selskapet Hubro.
Det blir lanseringskonsert på Lysøen 14. april. På denne siden fra ECM kan du høre smakebiter fra den nye platen.
-
Nils og Sigbjørn lukkastSkrevet av Knut Buen (kbuen AT online DOT no) [2011-04-24]Så allsiduge musikarar dette er. Skaper og improviserer, inspirerte i miljøet etter den store vill-virtuose Ole Bull. Lagar konsertar som fører til nye oppdrag og vekker interesse mellom kritikarar og tilhøyrarar. Trur på det skapande i seg og blir rutinerte og fablande komponistar, med originale, personlege uttrykk. Har noko av det same nyfikne som Sigbjørn B. Osa alltid hadde, i rik mun. Det må til.
[Svar]
(1) | Tips en venn | Skriv ut | Del på Facebook










